Ocena bezpieczeństwa

Miedź (Cu) jest metalem miękkim, ciągliwym o barwie czerwonobrązowej. Miedź występuje powszechnie w skorupie ziemskiej najczęściej w postaci siarczków lub tlenków. Jest dobrym przewodnikiem elektryczności, znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle elektrycznym oraz przy produkcji stopów (mosiądz, brąz, stopy z glinem, manganem i berylem). Jest używana do impregnacji drewna, a także wchodzi w skład preparatów owadobójczych i grzybobójczych. Miedź jest pierwiastkiem, który występuje w organizmie człowieka - bierze udział w procesach oksydacyjno-redukcyjnych, reguluje metabolizm i transport żelaza oraz reguluje metabolizm kolagenu.

Miedź występuje we krwi w postaci kompleksu z histydyną, treoniną i kwasem glutaminowym. Jest metabolizowana przez ceruloplazminę. Około 2/3 miedzi spożywanej przez ludzi nie jest przyswajane. Zatrucia miedzią mogą wystąpić po spożyciu produktów spożywczych (wina lub owoców) zawierających nadmierną ilość siarczanu miedziowego.

Woda demineralizowana z dodatkiem koloidu miedzi wykorzystuje antybakteryjne właściwości miedzi.

Skuteczność działania przeciwgrzybiczego miedzi została potwierdzona wynikami badań mikrobiologicznych przeprowadzonych w Specjalistycznym Laboratorium Badawczym ITA-TEST.

Badaniom została poddana woda demineralizowana z koloidem miedzi o stężeniu 10 ppm. Przeprowadzone wyniki potwierdzają, że dodatek koloidu miedzi w stężeniu 10 ppm do wody demineralizowanej hamuje wzrost szczepu Candida albicans już po 15 minutach. W związku z tym, właściwości przeciwgrzybicze koloidu miedzi mogą być wykorzystane do zastosowania preparatu w recepturach niektórych kosmetyków. Zgodnie z aktualnym ustawodawstwem dotyczącym kosmetyków - miedź i jej związki nie są zabronione ani limitowane w zakresie ilości i sposobie stosowania. Z danych toksykologicznych wynika, że najniższa publikowana dawka toksyczna podawana doustnie ludziom wynosi 0,01 mg/kg; najniższa publikowana dawka śmiertelna podawana podskórnie królikom wynosi 375 mg/kg; najniższa publikowana dawka toksyczna podawana doustnie królikom wynosi 3g/kg/60dni - dane te są bardzo zróżnicowane. Wyniki badań dermatologicznych przeprowadzonych testem kontaktowym półotwartym potwierdziły, że preparat o stężeniu miedzi 25 ppm nie wykazuje właściwości drażniących i uczulających.

Ze względu na profil toksykologiczny, preparat nie powinien być stosowany w kosmetykach przeznaczonych dla dzieci, do pielęgnacji jamy ustnej, do demakijażu oczu, do higieny intymnej oraz kosmetyków kontaktujących się z dużą powierzchnią ciała, należących do kategorii wyrobów pozostających na skórze np. balsamy do ciała. Woda demineralizowana z koloidem miedzi o stężeniu 25 ppm użyta jako składnik receptur pozostałych kosmetyków (np. preparatów do pielęgnacji skóry z trądzikiem, preparatów do stóp, preparatów spłukiwanych ze skóry np. żel do mycia ciała itp.) - nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Dokumenty do pobrania